ترکیه/استانبول

09 نوامبر 2019

حمام خرم سلطان ایاصوفیه استانبول

حمام خرم سلطان ایاصوفیه استانبول - Hagia Sophia Istanbul

شهر استانبول دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوانی است که در بین علاقه مندان به تور ترکیه بسیار محبوب است. یکی از جاذبه های اصلی استانبول که بسیار هم بین گردشگران معروف است حمام های ترکی این شهر است. در شهر استانبول حمام های ترکی فراوانی وجود دارد. از معروف ترین آنها می توان به خرم سلطان ایا صوفیه اشاره کرد. در ادامه برای آشنایی بیشتر همراه با آژانس مبین گشت پارت باشید.

بیشتر حمام های معروف به دست معمار عثمانی به نام سینان احداث شده است که از ماهرترین و معروف ترین معمارهای عثمانی بوده است. خرم سلطان ایا صوفیه در اواسط قرن 16 میلادی به فرمان همسر سلطان سلیمان یعنی خرم سلطان در منطقه حمام های باستانی متعلق به دورالن 100-200 سال بعد از مسیحیت، احداث شد که مابین مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی بنا شده است به همین دلیل افرادی که برای نماز و عبادت  در یکی از این دو مسجد می رفتند به سادگی می توانستند به این حمام بروند و از آن استفاده کنند.

حمام خرم سلطان ایا صوفیه در سال 1556 میلادی بنا شد و مورد استفاده برای اکثر مردم بوده است. سالها زیادی تا شروع قرن 20 میلادی این حمام به یک زندان و انبار نفت و کاغذ تبدیل گردید و علاوه بر این تا سال 2007 بازار مشهور فرش بوده است. از سال 2008 تا سال 2011 حمام خرم سلطان ایا صوفیه با تعمیر و بازسایی نهایی ساختمان توسط هزاران فوت مربع مرمر درخشان گردید. اکنون این حمام از لوکس ترین حمام ها می باشد که علت آن وجود لفاف پنبه ای و ابریشمین و کاسه حمام طلایی است که در آن قرار دارد.