مالزی/کوالالامپور

17 دسامبر 2018

موزه هنرهای اسلامی - تور مالزی

موزه هنرهای اسلامی - تور مالزی

Islamic Arts Museum Malaysia یا  موزه هنرهای اسلامی مالزی  که به اختصار iamm هم نامیده می شود بزرگ‌ترین موزه اسلامی در منطقه جنوب شرق آسیا است که در کوالالامپورقرار دارد. در این موزه ی سی‌هزار متر مربعی، حدود هفت هزار اثر تاریخی از اقصی نقاط جهان اسلام در طیف وسیعی از موضوعات چون نسخ خطی قرآن، جواهرات، ادوات جنگی، ظروف، پارچه و البسه، سکه‌های دوره‌های مختلف و ماکت مساجد معروف نگهداری می شود.

نکته جالب توجه برای ما اما، حضور پررنگ آثار ایرانی در این موزه است! تا آنجا که حدود چهل درصد کل گنجینه موزه را آثار هنرمندان ایرانی تشکیل می دهد. هنر ایرانی شامل انواع آثار متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی چون اشیای عتیقه فراوان طلایی و نقره‌ای، سرامیک ها، اسناد و مدارک تاریخی، نشان‌ها و مدال‌های دربار ایران و به ویژه قرآن‌هایی به خط یاقوت مستعصمی، احمد نیریزی و سایر خوشنویسی های هنرمندان متقدم و متأخر ایرانی از جمله آثار ارزشمند ایرانی این موزه هستند.

جانمازهای دستدوزی شده، دست نوشته های ظریف بر روی ظروف سفالی، قالی های دستباف و کاشیکاری های لعابی از دیگر آثار استادان هنرهای اسلامی است که تماشای آنها هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد. ساختمان موزه نیز که ورودی ایوان مانند آن با طرح های سرامیکی و آیاتی از قرآن مزین شده و سقف آن دارای گنبدهای فیروزه ای رنگ با کاشیکاری های ایرانی و تزیینات گچکاری ازبکستانی است، خود یک اثری هنری به شمار می رود.

این موزه شامل ۱۲ گالری است که هر کدام گونه های مختلفی از هنر اسلامی را به نمایش می گذارند و از آنها می توان به Architecture Gallery، Quran & Manuscript Gallery، India Gallery، China Gallery و Malay Gallery در طبقه اول و Textile Gallery، Jewellery Gallery، Arms & Armour Gallery، Coin Gallery، Metal Gallery، Wood Gallery و Ceramics Gallery در طبقه دوم اشاره کرد. سالن های داخل موزه بسیار نورگیر و وسیع طراحی شده اند که هدف آن ایجاد فضایی صمیمی و القای احساس آزادی و رهایی به بیننده است. همچنین تمام آثارهنری این گالری ها توضیحاتی به زبان های مالایی, انگلیسی و عربی دارند. نمونه پارچه پوشش درب کعبه، شکل اتاق یک خانه عثمانی قرن نوزدهم در ابعاد واقعی و مدل هایی از شهرهای مهم تاریخ اسلام درمقیاس کوچک (ازجمله شهرهای مکه و مدینه) از جالب ترین قسمت های این موزه هستند.

 

چنانچه فرصت زیادی داشته باشید و یا اهل تحقیق و مطالعه باشید، هم می توانید از کتابخانه موزه استفاده کنید و هم درجلسات داستان سرایی و کلاس های آموزش ی هنرهای دستی مختلف آن شرکت نمایید.

موزه هنرهای اسلامی مالزی که در سال 1998 و به همت خانواده البخاری افتتاح شده، در فضایی سبز در کنار مجموعه‌ای از باغ‌ها و پارک‌ها و مسجد نگارای مالزی و در مرکز شهرکوالالامپور قرار دارد. این موزه در مجموعه باغ های lake Gardens درخیابان Lembah Perdana واقع شده و همه روزه از ساعت ۱۰ تا 18 پذیرای بازدیدکنندگان است. همچنین قیمت بلیط ورودی این موزه برای بزرگسالان ۱۴ رینگت و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است.

دیدنی‌های کوالالامپور مالزی

برج‌های دوقلوی پتروناس

مناره کوالالامپور

ایستگاه قطار کوالالامپور

پارک کی ال سی سی


اسکوئر تایمز برجایا

ساختمان سلطان عبدالصمد

روستای فرانسوی

معبد تیان هو


مسجد نگارا

باتوکیو

موزه هنرهای اسلامی مالزی