مالزی/کوالالامپور

11 مارس 2020

برج منارا

اگر با تور مالزی به کوالالامپور سفر کنید ، یکی از اولین چیزهایی که در این شهر توجه شما را بخود جلب می کند ،برج مخابراتی منارا کوالالامپوره که در مرکز شهر کوالالامپور واقع شده اين برج بلند ترين برج آسياييه كه ارتفاع آن 421 متره و داراي 11 طبقه ست این برج با داشتن رستوران گردان، مکان های تفریحی متعدد، پاساژها، مراکز خرید، مغازه های کوچک و سالن های تئاتر یکی از مشهورترین مکان های تفریحی کوالالامپور است.
احداث این پروژه به دهه ۹۰ باز می‌گردد. شروع خاک‌برداری برج در سال ۱۹۹۱ با تعریض خیابان‌های اطراف پروژه آغاز شده و در کمتر از یک سال کار خاک‌برداری به پایان می‌رسد. طراحی پروژه اقتضا می‌کند که ساخت فونداسیون برج به‌طور پیوسته و بدون وقفه انجام شود. بنابراین ۵۰۰۰ متر مکعب بتن‌ریزی در طول ۳۱ ساعت انجام می‌شود و بالاترین رکورد را در زمان خود به ثبت می‌رساند.در پایان سال ۱۹۹۳ کار ساخت فونداسیون و زیر‌زمین این برج به اتمام می‌رسد. ساخت بقیه قسمت‌ها تا سال ۱۹۹۵ یعنی تنها ۴ سال به طول می‌انجامد. در نهایت این بنا به‌طور رسمی در اول آپریل سال ۱۹۹۶ توسط نخست وزیر وقت دکتر ماهاتیر محمد افتتاح می‌شود.

برج منارا، جزو بلندترین برج های مخابراتی دنیا و منعکس کننده سنت اسلامی کشور مالزیه منارا حدود ۲۰۵۸ پله داره و ۲۲ طبقه آن با ۴ آسانسور مجزا که با سرعت 22 كيلومتر در ساعت حركت ميكنند قابل دسترسی هستن این ی برج فوق العاده ای هستکه از بالای آن می توان همه کولالامپور را تماشا کرد. رستوران گردان در فاصله ۲۸۲ متری از سطح زمین و در طبقه دوم نوک برج قرار داره و با غذاهای مالزیایی و بین‌المللی پذیرای مهمانان و بازدیدکنندگان است. برای صرف غذا در این رستوران باید از قبل میز رزرو کنید بعلاوه، منطقه سرسبزی نیز به نام واحد اکولوژیک در اطراف این برج قرار داره که بر زیبایی آن افزوده است.

از نکات جالب توجه دیگر این برج استفاده از هنر ایرانی توسط هنرمندان اصفهانی در طراحی و تزیینات این بناست. از آن‌جایی که شهر اصفهان خواهر خوانده کوالالامپور است هنرمندان مقرنس‌کار اصفهانی به کوالالامپور اعزام می‌شوند تا به‌وسیله مقرنس، هفت لایه سیر تکامل انسان تا بهشت را در هفت لایه مقرنس به تصویر بکشانند. این هنرمندان سه مقرنس را در سقف‌های این بنا تعبیه کرده‌اند.دو عدد از این مقرنس‌ها در قسمت لابی و آسانسور و سومین مقرنس یا به عبارتی بزرگ‌ترین مقرنس برج در بالاترین قسمت خارجی برج نصب شده است. معماری این مجموعه مبتنی بر معماری اسلامی است که با استفاده از خطوط عربی، کاشی‌کاری اسلامی و موتیف‌های اسلامی سعی بر نشان دادن قدمت اسلام در این سرزمین دارد.

از امکانات قابل توجه این برج امکان بازدید از قسمت دیده‌بانی است. بازدیدکنندگان می‌توانند با خرید بلیط سوار بر آسانسور ویژه سریع‌السیری شده و به قسمت دیده‌بانی بروند و با دوربین‌های ویژه تلسکوپ‌مانندی، جای‌جای شهر کوالالامپور را رصد کنند. چهار آسانسور سریع‌السیر این برج تنها در زمان 54 ثانیه ارتفاع 276 متری معادل 2058 پله را طی می‌کنند تا شما را به قسمت دیده‌بانی برسانند. گفتنی است که مدیریت این برج تعدادی پخش صوت به‌همراه نوارهای کاست به زبان‌های مختلف و از جمله فارسی تهیه کرده که در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌دهد تا در حین تماشای شهر، به توضیحات کامل گوینده درباره کوالالامپور نیز گوش بسپارند.


دیدنی‌های کوالالامپور مالزی

برج‌های دوقلوی پتروناس

مناره کوالالامپور

ایستگاه قطار کوالالامپور

پارک کی ال سی سی


اسکوئر تایمز برجایا

ساختمان سلطان عبدالصمد

روستای فرانسوی

معبد تیان هو


مسجد نگارا

باتوکیو

موزه هنرهای اسلامی مالزی