امارات/دبی

12 دسامبر 2018

خانه شیخ سعید آل مکتوم

کاخ شیخ سعید آل مکتوم در سال ۱۸۹۶ در محله الشندغه ساخته شد.  این خانه که وسط دیره و بر دبی، مشرف به خلیج فارس ساخته شد، یک موقعیت استراتژیک در قسمت بیرونی بالای نهر دبی (خور دبی) دارد. این خانه محل سکونت خاندان حاکم آل مکتوم تا سال ۱۹۵۸ بود، به عنوان مثال این خانه محل سکونت و مقر پادشاه دبی در آن زمان، شیخ سعید آل مکتوم بود. این خانه شاهد تولد پسران و نوادگانش بود و همچنین به عنوان یک نماد توریستی تلقی شده که بازدیدکنندگانی را در تمام طول سال می پذیرد.

این خانه به بازدیدکنندگان این شانس را می دهد، که از محل سکونت و مقر پادشاه دبی در نیمه اول قرن ۲۰، همراه با سادگی و وسعتش، تنوع محوطه ها (بال ها) و فضاهایش (بسته، نیمه باز و باز) و تنوع در بادگیرهایش اطلاعات کسب کرده و لذت ببرند. این خانه هم اکنون به عنوان یک موزه برای نمایش دادن تاریخ دبی استفاده می شود، به عنوان مثال این موزه مجموعه ای نادر و متنوع از عکس های تاریخی شیوخ و زندگی در دبی را نشان می دهد که به شدت در زمان فعلی تغییر کرده است. این موزه همچنین مجموعه ای بزرگ و نادر از اسناد تاریخی و رسمی درباره امارات دبی، جواهرات ارزشمند، سکه، تمبر و موارد دیگر مربوط به آن دوره های تاریخی را به نمایش می گذارد. این نمایش ها در ۹ محوطه پخش شده اند، که به شرح زیر است: تاریخچه ی خانه شیخ سعید آل مکتوم، خاندان آل مکتوم ، دبی زمان قدیم ، زندگی دریایی، مناظر دبی، زندگی اجتماعی در دبی، سکه ها و تمبرها، اسناد تاریخی و نقشه ها.

بازدید از خانه شیخ سعید آل مکتوم فرصتی منحصر بفرد برای اطلاع از بسیاری از نماها و جزئیات زندگی و جامعه سنتی در دبی است. همچنین، بازدید از این مکان معرف ماهیت نزدیک، و رابطه ی قوی بین خاندان حاکم آل مکتوم و شهروندان دبی می باشد، که تقارن، هماهنگی و نزدیکی بین یک خانه و خانه های اطرافش، و همچنین سهولت تماس مستقیم بدون وجود موانع بین مردم و حاکمان را نشان می دهد. این قضیه تداوم این رابطه را تا به امروز بین مردم دبی و حاکمان نشان می دهد. گردشگران همچنین می توانند در این خانه ی ایده آل بسیاری از ارزش ها و طرح های معماری که ریشه در میراث فرهنگی دارد را کشف کنند. این کار با توجه به این که تمام پنجره های بیرونی خانه کوچک و در قسمت فوقانی هستند، در حالی که ورودی خانه هم شکسته شده است شروع می شود، به عنوان مثال فردی که وارد خانه شده با دیواری روبه رو می شود که باعث می شود آنها دور دیوار بچرخند و از راه غیر مستقیمی وارد سرسرای بزرگ خانه شوند، جایی که عناصر مختلف عمومی و خصوصی خانه در آن پخش شده است. همه این ها رفتارهایی هستند که علاقه به ارزش منحصر بفردی را تاکید می کنند. همچنین، این خانه، همانند همه ی خانه های دیگر محله الشندغه، به سمت جنوب غرب می باشد، که جهت قبله در مکه است. این قضیه به ثبات و استحکام ارزش های دینی در جامعه محلی اشاره می کند.

ین حقیقت است که مهمانسرا در سمت راست فردی که وارد خانه شده قرار دارد، و به اهمیت سمت راست (ترجیح دادن سمت راست و آن را سمتی پربرکت درنظر گرفتن) و خوش بینی اشاره می کند. شما همچنین می توانید ببینید که آشپزخانه ها، که همیشه از بخار و رایحه مواد غذایی ناشی از تغذیه مهمانان در جریان بی وقفه خانه بوی بد می دهند، در بخش جنوبی خانه قرار گرفته اند. این کار برای استفاده از وزش نسیم باد دریا از طرف خلیج فارس به عمق زمین در طول روز، و برای خلاص شدن از بخار و رایحه، و پاک کردن هوای خانه از آنها انجام شد. بازدید از خانه منجر به نمایش میزبانی از ارزش ها و دیگر ایده های معماری خواهد شد، که درک، و علاقه به میراث فرهنگی را افزایش خواهد داد، و در زیر سادگی و ریاضتشان، فلسفه ی منحصر به فرد و چشم اندازی برای زندگی وجود دارد، که بازدیدکنندگان برای آگاهی خودشان بدست می آورند.