تایلند/بانکوک

12 دسامبر 2018

شهر تاریخی آیوتایا (شهر سوخته)

شهر آیوتایا؛ سفر به گذشته ی سوخته | این شهر که در فاصله ی 80 کیلومتری بانکوک قرار دارد مرکز مهم سیاسی اقتصادی، مذهبی و از بزرگترین هر های جهان بوده است

شهر آیوتایا در فاصله‌ی 80 کیلومتری شهر بانکوک قرار دارد. این شهر یک مرکز مهم سیاسی، اقتصادی و مذهبی و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان در زمان خود بوده است. آیوتایا شهری تاریخی است که پس از فتح شدن به دست ارتش برمه به زمین سوخته‌ای تبدیل شد و ساکنانش شهر را ترک کردند. البته آثاری از معابد و مجسمه‌ها بودا در آیوتایا هنوز به‌جامانده است و تعاملی از هنر و معماری دو دوره‌ی کامبوج و سوخوتای را به رخ می‌کشد. این شهر علاوه بر اینکه جاذبه‌ی گردشگری مهمی در تایلند است یک سایت گسترده‌ی باستان‌شناسی نیز هست. در میان ساختمان‌هایش که قدم بزنید می‌توانید ردیفی از بوداهای نیمه ویران‌شده و سر بودائی که پس از تخریب شدن تنه¬اش در میان ریشه‌های درخت جای گرفته است را تماشا کنید.


بانکوک مانند اغلب شهرهای تایلند آب و هوایی گرمسیری دارد. این شهر به‌ویژه تحت تأثیر سیستم‌های موسمی جنوب آسیا است. شهروندان بانکوک هرسال سه فصل گرما، باران و سرما را در این شهر تجربه می‌کنند. فصل گرما از ماه فوریه شروع و تا ماه می ادامه دارد؛ با ورود بادهای موسمی از جنوب غربی در اواسط ماه می تقریباً فصل باران شروع می‌شود و تا ماه اکتبر ادامه دارد. از نوامبر تا ژانویه هم فصل سرد بانکوک است. گرما و باران‌های بانکوک تقریباً غیرقابل‌تحمل بوده و بهتر است در فصل سرما به بانکوک سفر کنید. بازدید از این شهر تاریخی حدوداً 4 ساعت زمان می‌خواهد.

شهر آیوتایا رستوران‌های زیادی ندارد اما همان تعداد کم هم رستوران‌های خوبی هستند. شما می‌توانید غذایتان را در رستوران استریت لمپ میل کنید و به موسیقی زنده ای که در آنجا پخش می‌شود هم گوش دهید یا اینکه به رستوران‌های چای نم، تونیز پلیس و یا به آیوتایا هریتیج بروید. پیشنهاد می‌کنم Kao Phad یا برنج سرخ‌شده، غذای قدیمی تایلندی را در این رستوران‌ها تجربه کنید؛ این غذا معمولاً نظر توریست‌ها را به خود جلب می‌کند.

یک قصر تابستانی به نام بنگ پا در آیوتایا وجود دارد. این قصر بسیار زیبا را پادشاه آیوتایا ساخته و بعدها توسط رامای چهارم بازسازی‌شده است. این قصر مجموعه‌ای از تالارهای پذیرایی، کاخ سلطنتی و یک پارک بزرگ در کنار برکه بوده و یک ساختمان کوچک با معماری تایلندی در وسط دریاچه به زیباتر شدن این قصر افزوده است. بازدید از محل اقامت سلطنتی برای عموم آزاد است. اگر به آیوتایا سفر کردید قصر تابستانی را فراموش نکنید.