مالزی/کوالالامپور

11 مارس 2020

معبد تیان هو

این معبد شش طبقه فوق العاده زیبا در بالای تپه های رابسون و مشرف به بزرگراه فدرال قرار گرفته است.

معبد مجلل تیان هو با هزینه ای حدود ۷ میلیون رینگت در سال ۱۹۸۹ توسط چینی های فرقه هاینانیز (Hainanese Community) ساخته شده و به تیان هو خدای پشتیبان ماهیگیران تقدیم شده است.

تیان هو به معبد خدایان بهشت معروف است و در معماری اعجاب آور آن عناصر تائویسم و بودیسم و نیز ترکیبی از تکنیک های معماری مدرن و طرح های اصیل سنتی دیده میشود.

ستون های با ابهت، سقف های جذاب و تماشایی، کنده کاری ها و تزیینات پیچیده و خارق العاده این بنای عظیم آن را به مکانی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

ورودی اصلی معبد دروازه ای با سقف های قوسی شکل و ستون های بلند قرمزاست که این رنگ در فرهنگ چین سمبل سعادت و خوش شانسی به شمار می رود. در طبقه اول این معبد یک فروشگاه کوچک سوغاتی و هدایا قرار دارد. طبقه دوم محل سالن گردهمایی و طبقه سوم محل استقرار دفترمرکزی معبد می باشد. سالن عبادت اصلی این معبد که در طبقه چهارم قرار دارد شامل مجسمه ۳ الهه چینی است:

خدای بخشش Guan Yin در سمت راست، تیان هو خدای حامی ماهیگیران در وسط و Shui Wei Sheng Niang الهه خشکی (ساحل) در سمت چپ این سالن قرار گرفته اند.

معبد تیان هو مالزی

عبادت کنندگان با زانو زدن در برابر مجسمه کوچک Guan Yin که در میان سنگ ها و آب روان قرار گرفته است از او طلب برکت و رحمت می کنند.

از دیگر دیدنی های این معبد باغ گیاهان دارویی چینی، چشمه آرزوها، برکه لاک پشتان و مجسمه ای بزرگ در مقابل معبد است که در کنار آن مجسمه دوازده حیوان (نماینده سال ها) در طالع بینی چینی قرار گرفته اند.

ازخدمات این معبد ثبت ازدواج، گرفتن فال و پیشگویی آینده و آموزش ورزش های رزمی همچون ووشو و تای چی می باشد. معبد تیان هو محل برگزاری جشن ها و اعیاد مختلف مانند جشن روز وساک و فستیوال پاییزه Moon Cake و جشن سال نو چینی است که همه ساله گردشگران و بازدید کنندگان زیادی را در این محل گرد هم می آورد.

برای بازدید از این جاذبه از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر می‌توانید به آن سر بزنید. بهترین راه برای رسیدن به معبد با ماشین شخصی است زیرا در بالای تپه رابسن واقع شده و مسیرش شیب زیادی دارد. جای پارک برای بازدیدکنندگان کم نیست اما در آخر هفته‌ها باید برای آن هزینه پرداخت کرد.