اندونزی/بالی

12 دسامبر 2018

معبد لوط

مقاصد پربازدید از نظر گردشگران ایرانی همه روزه در حال گسترش هستند، کارناوال تا به امروز به استانبول، آنتالیا، دبی، باتومی، تفلیس، پاکستان، گرجستان و چندین مکان دیگر که مورد علاقه ی توریستان ایرانی قرار دارد سفر کرده و بسیاری از مکان های شگفت انگیز آن ها را برای شما عزیزان معرفی نموده است.

اما امروز می خواهیم به شهری برویم که تا به امروز کمتر به آن پرداخته ایم ولی آرام آرام بر محبوبیت آن افزوده می شود؛ بالی مقصد ماست. جایی که با نام جزیره ی خدایان شناخته می شود و زادگاه آداب و رسوم و فرهنگ های مختلف است.

بالی یکی از جزایر اندونزی است؛ کشوری که گوشه گوشه اش دنیایی حرف برای گفتن دارد. در سال های اخیر به دلیل پیشرفت صنعت توریست در بالی مهاجران اروپایی و استرالیایی زیادی به این شهر رفته و در آن مشغول به کار شده اند و همین امر موجب ازدیاد روز افزون محبوبیت بالی در نزد جهانیان شده است.

به دلیل آب و هوای خوب و مناظر بکر و دیدنی این شهر ایرانیان هم مشتاق به گردش و تفریح در بالی شده اند، ما هم تصمیم داریم به یکی از پر طرفدار ترین مکان های دیدنی این شهر یعنی معبد تانالوت برویم؛ جایی که امکان ندارد کسی به بالی برود و از دیدن آن صرفه نظر کند. معبدی زیبا در میان آب های خروشان...

چرا معبد تانالوت؟


- معبدی زیبا در میان آب ها است.

- یکی از پر بازدیدترین و زیباترین اماکن توریستی اندونزی می باشد.

- سالانه هزاران توریست برای دیدار این معبد به بالی می روند.

- ظاهر معبد تانالوت مخوف و ترسناک در عین حال دوست داشتنی است.

نگاهی به معبد تانالوت | Tanah Lot

با نیایشگاهی رو به رو هستیم بر فراز صخره ای زیبا... در جنوب غربی سواحل جزیره ی بالی.

معبد تانالوت (Tanah Lot) که با نام معبد لوط هم شناخته می شود در ۴۰ کیلومتری شهر بالی بر روی تخته سنگی بزرگ در میان آب های اقیانوس هند قرار گرفته است و با پلی از جنس سنگ های مرجانی به طول ۲۰ متر به ساحل وصل می شود، این معبد یکی از معابد ۷ دریای بالی به حساب می آید اما در میان آن ها تنها معبدی است که به رویایی ترین مکان برای عکاسی تبدیل شده است.

از شگفتی های معبد لوط این است که در زمان هایی که آب اقیانوس بالا می آید، تخته سنگی که معبد روی آن قرار دارد تا مقدار زیادی زیر آب می رود و گردشگران نمی توانند به داخل معبد بروند. تنها زمان هایی که  اقیانوس آرام و سطح آب پایین است توریستان اجازه ی ورود به آن را پیدا می کنند.

لوت یا لوط به معنای خشکی در میان آب است و تانا هم نام مکانی است که معبد لوط در آن قرار گرفته است به همین دلیل این معبد با نام تانا لوت شناخته می شود.

این مکان یکی از مهم ترین مراکز توریستی بالی می باشد، معبدی باستانی متعلق به هندوها که در ساحل کناری آن مرکزی برای تفریح و خوش گذرانی توریستان وجود دارد، این تفریگاه امکاناتی مانند رستوران، فروشگاه، پارک مرکزی و مکانی برای برپایی مراسم رقص و پای کوبی دارد.

معبد لوط در روستایی به نام برابان ( Beraban ) در ۲۰ کیلومتر منطقه ی کوتا قرار گرفته است.

معبد تانالوت مکانی گردشگری

امروزه از معبد لوط بیشتر به عنوان مکانی مناسب برای گردشگران یاد می شود تا مکانی دینی؛ و اغلب در اوقاتی که مراسم مذهبی خاصی در آن برپا می شود جنبه ی روحانی پررنگ تری دارد، برای گشت و گذار گردشگران در این معبد هم تعابیر زیادی اندیشیده شده است تا گردشگران بتوانند به بهترین نحو از سفرشان به جنوب بالی لذت ببرند.

حتی گردشگران زیادی به سوی این معبد می آیند تا غروب خورشید را در این مکان تماشا کنند و یا از خودشان و همراهانشان عکس بیندازند.

نکته ی قابل توجه در رابطه با این معبد این است که در سال های اخیر به دلیل زیان هایی که گردشگران به این منطقه و معبد وارد کرده اند، در حال حاضر اجازه ی ورود به گردشگران خارجی به داخل این معبد داده نمی شود و تنها افرادی که مقیم بالی هستند می توانند وارد این معبد شوند اما با این حال باز هم گردشگران برای دیدن نمای بیرونی این معبد به بالی می آیند و از مناظر زیبای اطراف آن استفاده کرده و به عکاسی می پردازند.

بهترین فصل سفر

در تمامی فصول سال امکان بازدید از این ناحیه ی زیبا وجود دارد، اما پیشنهاد می کنیم که در هر فصلی که عازم بالی می شوید سعی کنید در هنگام عصر برای بازدید از معبد تانالوت بروید چون هم می توانید شاهد غروب خورشید باشید و هم تعداد گردشگران کمتر است و ساحل خلوت تر.

در بازدید از معبد تانالوت یا لوط فصل سفر حرف اول را در انتخاب زمان برای بازدید نمی زند بلکه ساعتی که شما برای رفتن به معبد انتخاب می کنید مهم است، غروب آفتاب محبوب ترین زمان است و ساحل جلوه ی بیشتری دارد و از بعد از ظهر تا شب توریستان زیادتری برای دیدار تانالوت اقدام می کنند، غروب آفتاب سبب به وجود آمدن مناظری عالی در تانالوت می شود و در وسط هفته و هنگام غروبخورشید بهترین زمان برای دیدار تانالوت است، اما اگر تماشای غروب ساحل تانالوت برای شما اهمیت زیادی ندارد می توانید هنگام صبح که خلوت است به معبد لوط بروید.